Muzikoterapie a léčení zvukem

Existuje mnoho možností, jak využívat hudbu tak, aby pomáhala a plnila své prvotní poslání. Někdy stačí málo k tomu, aby se změnilo mnoho. Proto není třeba hledat složitosti tam, kde lze pomoci jednoduše. V jednoduchosti je síla a v prostotě osvobozující velikost.



Hudbu tvoří zvuky, které jsou rozmanitými uměleckými způsoby poskládány v hudební skladby. Ovšem osamocený tón, zvuk – přestože netvoří žádnou skladbu – není bezcenný. Tvoří naopak esenci hudby a jako takový může mít velice pronikavé účinky – je-li využit citlivě, s umělecko-terapeutickým vhledem a záměrem. Muzikoterapie i léčení zvukem těží z této skutečnosti a využívají zvuk v jeho rozmanitých podobách k obnovení a dosažení životní harmonie.


Cílem jakékoliv terapie je proměna – zušlechtění a povznesení na vyšší úroveň. Jen naše vnitřní proměna je klíčem k dosažení harmonie. Na cestě k vlastní proměně se nabízí řada pomocí.


Muzikoterapie – nabízí řadu terapeutických metod zaměřených na různé věkové skupiny i potřeby každého z nás.  Roli zprostředkovatele pomoci zde představuje hudba nebo zvuk v rozmanitých podobách. Záleží tedy na tom čemu se potřebujeme věnovat, co posilovat a rozvíjet. To jsou důležité otázky, z nichž vyplývá, jak bude muzikoterapie probíhat:

  • skupinová muzikoterapie – využívá možnosti práce ve skupině, kde je možno zaměřit se prostřednictvím hudby na řešení vztahových záležitostí a komunikace, rozvíjet cit pro naslouchání, ohleduplnost, spolupráci, sebevyjádření i zdravé sebeprosazení se. Bez zdravých vztahů k sobě samému, k druhým i k celému Bytí není  možno dosáhnout harmonie.
  • individuální muzikoterapie – umožňuje pracovat s jednotlivcem a poskytnout mu takovou pomoc, která je pro něho v dané situaci nejúčinnější. To vše v chráněném a bezpečném prostoru, do něhož nemá přístup nikdo, koho s důvěrou nepozveme dále.
  • produktivní muzikoterapie – tvořivost je lidskému duchu vlastní, a tak zde se nabízí prostor pro její svobodné rozvíjení. Zpěvem, hrou na snadno ovladatelné nástroje, na něž není třeba pracně se teprve učit hrát. Všechno hudební tvoření je zde spíše bezprostřední, hravé a …na závěr i uvolněné a radostné.
  • receptivní muzikoterapie – poslech hudby a poslechové činnosti s hudbou mohou zprostředkovat uvolnění, emoční přeladění, setkání se sebou samým i se zásadními životními tématy, jež více či méně vědomě prostupují naším životem. Rozmanitost této formy muzikoterapie se cíleným působením a utvářením podmínek k harmonizaci těla i duše, blíží léčení zvukem.

Léčení zvukem – hranice mezi muzikoterapií a léčením zvukem je tenká, záleží jen na přístupu a využitých metodách. Při muzikoterapii, jakožto umělecké terapii, lze využít hudby i jako celku – buď k harmonizaci, práci s emocemi a podobně, tedy více psychoterapeuticky, kdežto léčení zvukem je více zaměřeno na konkrétní využití jednotlivých tónů či zvuků v jejich energeticko-vibračních účincích. To umožňuje buď jemnou harmonizací předcházet onemocněním, dříve než propuknou v tělesné rovině nebo pomáhat tato onemocnění léčit, pokud již propukla. Zde se více uplatňují poznatky, prostředky a zkušenosti alternativní medicíny, obohacené o originální postupy, založené na výzkumech a objevech v oblasti působení zvuku.

© 2020 René Král & přátelé. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky